FA | EN
صفحه اصلی > خبرنامه > صفحه نمایش اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

عصـر تمدن نـوین اسلامی ایـران

 

گروه خبر: آیت الله حسینی بوشهری در اختتامیه بیست و دومین جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی ویژگی‌ ها، شعارها و دستاوردهای انقلاب اسلامی را تشریح کرد.

آیت‌ الله حسینی بوشهری، در ابتدای سخن، مناسبت های خجسته ماه شریف رجب، به ویژه بعثت پیامبر(ص) و میلاد باسعادت امام علی(ع) را تبریک گفت و این جشنواره را نشان دهنده اهتمام جامعةالمصطفی به پژوهش و پژوهشگری دانست و از برگزارکنندگان آن سپاسگزاری کرد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در ادامه، بررسی ابعاد بین المللی گام دوم انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: وظایف روحانیت را در عرصه بین‌الملل در زمینه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بسیار مهم می دانیم. جامعةالمصطفی عهده دار تربیت و برنامه ریزی برای عزیزانی است که داوطلب یادگیری معارف ناب اسلامی هستند و مردم را به سوی حقیقت هدایت می نمایند.

آیت‌ الله حسینی بوشهری ابراز کرد: برخلاف بیشتر بیانیه های مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، مخاطب اصلی و مستقیم این بیانیه، دستگاه های حکومتی نیستند و جوانان و نخبگان، مخاطبان اصلی آن به شمار می روند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) با چنین بیانیه ای قصد دارند نسلی را مورد خطاب دهند که در کوران انقلاب حضور نداشته و عهده دار دستیابی به تمدن به نوین اسلامی است.

وی با توجه به نظر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) درباره «جوان»، خاطرنشان ساخت: طبق نظر معظم له، هر کسی که توانایی فعالیت داشته باشد، جوان به شمار می‌رود. یکی از بارزترین مصادیق این تعریف، شهید سلیمانی بود که در عرصه‌های گوناگون حضور داشت و بسیار کوشا بود.

آیت‌ الله حسینی بوشهری افزود: کسانی، فارغ از قدرت های شرق و غرب، پایه گذار تمدن نوینی بودند و در پیروزی انقلاب اسلامی مجاهدت کردند. اکنون نیز نسل بعدی موظف به پیگیری منویات رهبران انقلاب اسلامی و مجاهدان این عرصه است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز کرد: این بیانیه، بیانیه تمدنی است و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) منشور تمدنی را به خوبی ترسیم کرده اند. پیش از پیروزی انقلاب، با مرور درس ها و سخنان ایشان، درمی‌یابیم که معظم له با در نظر گرفتن آینده تمدنی، به انقلاب اسلامی می نگریستند. اسلام روزی باید جهانی شود. رسالت پیامبر(ص) نیز جهانی بود و مخاطب آن، جهانیان تشنه حقیقت هستند. تدریس مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در درس خارج فقه نیز نشان دهنده جهت گیری تمدنی ایشان است.

آیت‌ الله حسینی بوشهری در ادامه، درباره بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: درباره این بیانیه باید دو کار مهم انجام شود که وظیفه روحانیت است، زیرا روحانیت مخاطب پیام مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به شمار می رود. روحانیت جزو فرهیختگان جامعه برشمرده می شود و رسالت اصلی آن، تبیین اسلام است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: یکی از این دو وظیفه، تحلیل محتوایی بیانیه است؛ گاهی ممکن است برخی افراد ماهیت انقلاب اسلامی را از یاد ببرند. در چنین شرایطی، باید گذشته، حال و آینده را برای این دسته از مردم به خوبی ترسیم کنیم.

وی افزود: نکته دوم این است که باید پیشنهاد ساختاری برای تحقق بیانیه ارائه نمود. وضعیت کنونی ما ظرفیت لازم را برای تحقق تمدن نوین اسلامی مورد نظر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) را ندارد که لازم است چنین ظرفیتی را پدید آوریم. باید ساختار را به گونه ای مناسب طراحی نماییم.

آیت‌ الله حسینی بوشهری این بیانیه را نظریه انقلاب اسلامی برشمرد و اذعان نمود: در این مقطع، لازم است تداوم انقلاب اسلامی را مدنظر قرار دهیم. نظریه انقلاب اسلامی ویژگی هایی دارد که باید به آن توجه کرد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: تعریف انقلاب اسلامی، توجه به شعارهای انقلاب اسلامی و بررسی تطابق این شعارها با فطرت انسانی جهانیان، ویژگی های انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن، از مواردی است که باید همواره مورد توجه فرهیختگان باشد.

وی با اشاره به مشکلاتی که بر سر انقلاب اسلامی قرار داشته است، تصریح کرد: هنر رهبران و پشتیبانان انقلاب بوده است که بیش از چهار دهه از پیروزی انقلاب می گذرد و با اقتدار، مسیر رو به پیشرفت را ادامه می دهیم.

آیت‌ الله حسینی بوشهری توکل به خدا را رمز پیروزی در این مسیر دانست و تصریح کرد: باید به پیروزی نهایی و دستیابی به اهداف عالی انقلاب امید داشته باشیم.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به شعارهای انقلاب اسلامی، خاطرنشان ساخت: جنس شعارهای انقلاب اسلامی با فطرت انسان ها در سراسر جهان سازگاری دارد؛ آزادی، عدالت و معنویت، جزو شعارهای انقلاب اسلامی است که فطرت همگان آنها را می پذیرد. روحانیت وظیفه دارد که در این زمینه نقش آفرین باشند.

وی، در ادامه، ویژگی های انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: انقلاب اسلامی صریح است و سخنان برحق خود را به صراحت بیان می دارد. یکی از موارد صراحت لهجه، موضع مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در زمینه برجام است.

آیت‌ الله حسینی بوشهری، در ادامه، امنیت، حفظ تمامیت ارضی ایران، دستیابی به رتبه های برتر علمی در زمینه های مخلتف، ارتقای بینش سیاسی ملت،  ایستادگی در برابر ستمگران و افزایش معنویت و اخلاق در جامعه را از دستاوردهای بی‌نظیر انقلاب اسلامی دانست و در پایان، تصریح کرد: دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی، آغازگری عصر جدید برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی است.


١٢:١١ - 1399/12/25    /    شماره : ١١٦٠٥٩    /    تعداد نمایش : ٢٣٩خروج
تازه های نشر