FA | EN
صفحه اصلی > آمـوزش > دوره‌های کوتاه مدت «اسلام و مسائل معاصر» > فراخوان و ثبت نام > عقلانیت اسلامی و مسائل معاصر 

 

 

 

فراخوان ششمین دوره کوتاه مدت اسلام و مسائل معاصر

 

 

عقلانیت اسلامی و مسائل معاصر

جامعه المصطفی العالمیه-واحد تهران ششمین دوره کوتاه مدت از سلسله دوره های« اسلام و مسائل معاصر»  با عنوان «عقلانیت اسلامی و مسائل معاصر» را در دی ماه سال جاری مصادف با ژانویه 2016 برگزار می نماید.

محورهای آموزشی دوره:

محور اصلی مباحث این دوره واکاوی نظریه های ممتاز عقلانیت عرضه شده از جانب اندیشمندان مسلمان معاصراست  که ناظر به معضلات معرفتی و فرهنگی جهان اسلام ارائه شده باشد و به طور خاص برآراء سه نفر از متفکران مسلمان معاصر متمرکز می شود:

1-   آیت الله عبدالله جوادی آملی

2-   دکتر محمد عابد الجابری

3-   آیت الله شهید محمدباقر صدر

اساتید دوره:

جناب آقای دکتر ادریس هانی از کشور مغرب (جهت ارائه بحث در باره محمدعابد الجابری)

جناب آقای علامه آیت­الله سید عمار ابورغیف از شاگردان شهید صدر از عراق( جهت طرح بحث در باره نگاه شهیدصدربه عقلانیت)

جناب آقای دکتر حمید پارسانیا از جمهوری اسلامی ایران(جهت طرح بحث در باره دیدگاه آیت الله جوادی آملی)

شرایط، نحوه ثبت نام و مزایا:

- شرکت کنندگان در دوره باید ضمن برخورداری از روحیه پژوهشی ، حداقل فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد باشند.

- داوطلبان به منظور ثبت نام لازم است مشخصات فردی و رزومه اجمالی تحصیلی و پژوهشی خود را جهت بررسی در کمیته علمی دوره از طریق سایت جامعه المصطفی العالمیه تهران ارسال نمایند.

- دوره به زبان عربی برگزار می­شود.

-  طول دوره حداکثر 14 روز بوده و هزینه دوره برای شرکت کنندگان 500 یورو می­باشد.

-  هزینه بلیط رفت و برگشت بر عهده خود شرکت کنندگان بوده و در این باره جامعه المصطفی العالمیه هیچ تعهدی ندارد.

- شرکت کنندگان علاوه بر حضور در کلاسهای آموزشی از اردوهای زیارتی و تفریحی بهره مند خواهند شد.

- برای شرکت کنندگان گواهی شرکت در دوره صادر خواهد شد.

- آخرین مهلت ثبت نام 23 مهر ماه سال 1394 می­باشد.

  ارتباط با ما

 

§  Email: edu.tehran@miu.ac.ir; tehran.miu.ac.ir@gmail.com

§  Web: http://tehran.miu.ac.ir/

§  Tel: +982188310226; +989127534864

§  Al-mustafa International University, Tehran Campus, No 4, Alley 8, Sanaei St., Karim Khan Ave, Tehran, Iran

 

 

 

 

ششمین دوره کوتاه مدت عقلانیت و مسائل معاصر

با زیر موضوع

عقلانیت اسلامی و مسائل معاصر

تعریف:

نمایندگی تهران به منظور تحقق ایده خود در فرصت¬های کوتاه مدت اقدام به برپایی دوره های مختلفی با موضوعاتی نظیر« عقلانیت و معنویت»، « عقل در قرآن و تمدن اسلامی»، « حکمت متعالیه؛ میراث عقلانی اسلام در جهان معاصر»، «رویکردها و روشهای مطالعات دین؛ با تأکید بر مطالعات اسلامی پرسش هایی از مشروعیت و امکان» با حضور اساتید برجسته ای نظیر دکتر اعوانی ، دکتر رولاند پیچ از آلمان و دکتر مظفر اقبال و دکتر رستوم از کانادا و و مشارکت نخبگان برجسته ای از کشور های مختلف اروپایی ، روسیه ، آسیای جنوب شرقی و... نموده است .هم اکنون ششمین دوره کوتاه مدت در دست اجرا می باشد که در ذیل به آن پرداخته می شود.

بیان مساله:

عقلانيت از مسائل كليدي در نظام انديشه بشري و زیست اجتماعی اوست، بطوري كه همه در هر عصري داعيه پايبندي  به آن را دارند و براي افكار و اعمال و گفتار خود ادعاي عقلاني بودن ، موجه بودن، و مدلل بودن و امثال آن را دارند ،  هرچند ممکن است که ‌این عقلانی بودن و موجه و مدلل بودن مورد قبول دیگران نباشد، اما هر انسانی که از موهبت عقل و خرد بهره مند باشد مجموعه‌ای از ادله و توجیهات را برای افکار و اعمال خود ارائه می دهد و ادعای صحت آنها را دارد و در مسیر زندگی فردی و اجتماعی و رفع موانع و معضلات از آنها بهره می برد.

 

 اما امروزه مشهور شده است که عقلانيت و عقلاني سازي از اختصاصات دنياي جديد و تمدن مدرن غرب است و سایر تمدنها و ملتها از آن برخوردار نبوده اند! براستی آیا قبل از مدرنیته غرب عقلانیت وجود نداشته و یا اینکه معنای خاصی از عقلانیت منظور است که در گذشته وجود نداشته است؟ ملاحظه‌ی تاریخ گذشته به درستی این حقیقت را نشان می دهد که عقلانیت و انسان همزاد بوده اند و انسان هیچ گاه عقلانیت و تکیه برآن را کنار نگذاشته و از گره گشایی خرد غافل نبوده و لو اینکه در حقیقت آن عقلانیت و گره گشایی بر خطا بوده و پنداری بیش نبوده باشد. اما آنچه در دوران جدید اتفاق افتاده تکیه‌ی بیش از حد بر بخش خاصی از عقلانیت (عقلانیت ابزاری) و مغفول گذاشتن سایر بخشهای آن است.

 

مسلمین معاصر ومساله عقلانیت:

برخی از اندیشمندان معاصر مسلمان با بهره گیری از دست آوردهای دنیای جدید و با ملاحظه ی میراث اسلامی در باره معنا ، معیار ، انواع و آسیبهای عقلانیت، اندیشه ورزی نموده و در برخی موارد الگوهای نوینی را عرضه نموده اند. در یک نگاه  گذرا و بدون تعصب به دست آورد فکری آنها میتوان این دست آورد و تولید را در سه جریان کلی دسته بندی نمود:

1-دست آوردهای نظری ناظر به نقد عقلانیت بومی و تاریخی موجود در میراث اسلامی(آسیب شناسی)

2-دست آورد نظری ناظر به نقد انواع عقلانیت مدرن غرب

3-دست آورد ابداعی ناظر به ارائه الگوی نوین بومی از عقلانیت با استعانت از میراث اسلامی(راه حلهای ایجابی و راهکارهای برون رفت از وضعیت کنونی)

دوره کوتاه مدت عقلانیت اسلامی و مسائل معاصر:

در راستای اهداف مجتمع تهران این دوره به منظور بررسی و کنکاش عینی و واقع گرایانه و بدور از تعصب در جریانهای سه گانه بالا و تحلیل و ارزیابی دست آورد نظری شخصیتهای موجود در ذیل آنها و باحضور نخبگان داخلی و خارجی وبا تمرکز بر عقلانیت تولیدی معاصر جهان اسلام برگزار می شود.

اهداف دوره:

1-آشنایی با دست آوردهای نظری اندیشمندان معاصر جهان اسلام در باب عقلانیت و تبیین مسائل معاصر بر اساس آن

2-هم افزایی نظری در مجموعه ی جهان اسلام به منظور گسترش آگاهی تمدنی

3-زمینه سازی جهت ارزیابی این دست آوردها

4-تقویت و ترویج نظریه های مطلوب و قابل دفاع

5-تلاش جهت استفاده از این نظریات دربرون رفت از معضلات کنونی

برنامه های دوره:

برنامه ها به دو بخش تقسیم می شوند:

الف)برنامه ها و اقدامات تا  قبل از برگزاری دوره آموزشی ب) دوره اموزشی

بر نامه ها ی تاقبل از برگزاری دوره:

1-تشکیل کارگروه ملیتی:

 به منظور ارتقاء سطح علمی و پژوهشی دوره و تعمیق و گسترش آن و استفاده از ظرفیت پژوهشگران ملیتهای مختلف شاغل در جامعه المصطی العالمیه مخصوصا کشورهایی که شخصیتهای مطرح شده در جریانهای سه گانه از ان کشورها می باشند، کارگروههایی با عنوان کارگروه ملیت خاص با دعوت از دانشجویان و طلاب ان ملیت تشکیل می شود و ضمن استفاده از نقطه نظرات آنها، در صورت امکان نوشته یا مقاله ای از هرکدام از اعضاء درباره شخصیتها ی جریانهای سه گانه خواسته می شود.با توجه به شخصیتها و جریانهای مطرح در این دوره کارگروه مغرب، الجزایر و تونس پیشنها میگردد.البته این گارگروه ها ثمرات دیگری هم دارد که در جای خود بحث میشود.

2-تهیه و تکمیل منابع:

 یکی از مسائلی که در امر تحقیق و نوآوری مهم بوده منابع کافی جهت مطالعه است. برخی از شخصیتهایی که در این دوره مورد بررسی قرار میگیرند تهیه منابع مطالعاتی در باره آنها و حتی آثار شان به سهولت قابل دسترسی نیست و لذا در این باره نیاز است منابع مطالعاتی در باره آنها تهیه گردیده ودر دوره مورد  استفاده قرار گیرد.بدین منظور تیمی دونفره از دانشجویان دوره دکتری اندیشه معاصر مسلمین به جمع آوری و تکمیل منابع مورد نیاز دوره خواهند پرداخت که این امر ضمن فایده ای که برای دوره دارد در بلند مدت به تکمیل منابع مفیدی برای مجتمع تهران خواهد انجامید.

3-مقاله:

 چنانچه در جریانهای سه گانه بیان شد، ذیل هرجریان شخصیتهای مختلفی قرار دارند که در طول دوره امکان پرداختن به همه ی انها وجود ندارد. بدین منظور جهت تکمیل و غنای بحث در باره ی جریانها،تعدادی مقاله بصورت سفارشی و حتی در صورت امکان با فراخوان در نظر گرفته میشود.این مقالات تا قبل از برگزاری دوره انتشار می یابند.

4-پیش نشستها:

 تاقبل از برگزاری دوره تعدادی پیش نشست با موضوع جریانهای سه گانه و شخصیتهای زیر مجموعه انها برگزار میگردد.این پیش نشستها می تواند موقعیت خوبی جهت ارائه نتایج فعالیت کارگروههای ملیتها، طرح محتوای مقالات سفارشی توسط نویسنده و مقدمه چینی جهت برگزاری مطلوب دوره باشد. بدین منظور ذیل هرجریان حداقل سه پیش نشست در نظر گرفته میشود و هر پیش نشست می تواند با توجه به امکانات یک روز کامل و در شهرهای قم ، تهران و... برگزار شود.

6-ویژه نامه:

 به منظور ارائه و انتشار نتایج همه ی فعالیتهای پژوهشی ای که برای برگزاری دوره انجام گرفته ، انتشار یک یا چند ویژه نامه ضروری است. محتوای این ویژه نامه ها عبارت خواهد بود از: نتایج فعالیتهای علمی-پژوهشی کارگروههای ملیتها، معرفی منابع ، مقلالت سفارشی و....

دوره آموزشی:

دوره با توجه و عنایت به فعالیتهای انجام شده تا قبل از برگزاری ،  در قالب سمینارهایی برگزار می شود و

برای هر جریان دو سمینار یک روزه پیشنهاد میگردد. این سمینارها در نوبتهای صبح بر ارائه ی اساتید مدعو و در نوبت عصر بر پرسش و پاسخ و برگزاری میزگرد و مناظره متمرکز خواهند بود.

با توجه به محدودیتها امکان طرح همه ی شخصیتهای مطرح شده در جریانهای سه گانه وجود ندارد. بدین منظور از هرجریان یک شخصیت شاخص تر انتخاب شده و محور سمینارهای آن جریان میشود.

*با توجه به رایزنی ها و مصاحبه های مشورتی  دیدگاههای طه عبدالرحمن، محمد عابدالجابری و آیت الله صدر جهت طرح در سمینارها انتخاب گردیده است.

*به منظور ارائه مباحث حول دیدگاههای سه متفکر یاد شده از اساتید ی همچون ادریس هانی و سید عمار الموسوی ابورغیف دعوت به عمل آمده است.

 

*هزینه اقامت در ایران بر عهده جامعه المصطفی و سایر هزینه ها از جمله هزینه بلیط هواپیما و هزینه شرکت در دوره بر عهده خود شرکت کنندگان است

 

تازه های نشر